Cavalloni Ferenc Modellező Sportegyesület

Cavalloni Híradó 2001. július

Előző cikk TartalomjegyzékTartalomjegyzék

Következő cikk

A modellrepülés elmélete (6)

Példa:

F1A modell összes felülete 34 dm2
ebből a szárny felülete 30,04 dm2

A felületi terhelést az összes felület alapján számítva

ha ugyanezt a súlyerőt csak a szárny felületére osztom el:

felületi terhelést kapunk. Ezért csökkentik a lehető legkisebbre a csillapítók felületét, és hogy mégis hatásos legyen, kiteszik a nagyon hosszú törzsek végére.

Az emelkedési szám

A merülősebesség (w) rendezése során keletkezett a gyökjel alatt a tört nevezőjében a

kifejezés amit “emelkedési szám”-nak nevezünk.

Ha adott polárgörbéhez a legkisebb merülési pontot nem csak szerkesztéssel hanem számítással is meg akarjuk kapni, a profil mérési eredményeit tartalmazó táblázatot kell elővenni. A szárnyszelvények tulajdonságait a kísérleti intézetek a Cf, a Ce és Cm tényezőkkel adják meg, amelyek az állásszögtől függően táblázatokban találhatók.

A táblázat a következő adatokat tartalmazza:

Adott oldalviszonyra (l = 10) átszámítva egyes állásszögekhez tartozó
Cf és
Ce értékei

Ezek alapján ki kell számítani a görbe rajzolásához szükséges értékeket.
Ezek a kiszámított értékek:

Cf/Ce és
Cf3/Ce2

ezután kell ezeket - az X tengelyen nem azonos léptékkel - de azonos Cf - hez tartozó adataikat külön görbeként közös diagramban ábrázolni.

l 10

-1,34

+1,5

3,5

6,7

9,3

11,1

12,4

Cf

0,435

0,66

0,82

1,05

1,2

1,29

1,30

Ce10

0,024

0,034

0,043

0,063

0,082

0,091

0,122

Cf/Ce

18,0

19,4

19,0

16,6

14,7

13,3

11,6

Cf3

0,082

0,286

0,545

1,15

1,72

2,13

2,2

Ce2 x10-3

0,58

1,15

1,85

4,1

6,7

9,4

12,5

Cf3/Ce2

141

248

294

286

256

226

170

(Ce2 értékeit 10-3-al kell szorozni ! - mert ez az érték a sok tizedesvessző utáni számjegy miatt táblázatba nem fért bele)

Ezekből az adatokból a következő jellegű görbéket kapjuk:

ch2001322a.gif (21502 bytes)

A Cf/Ce érték maximuma
a legjobb siklás pontja,

a Cf3/Ce2 legnagyobb értéke
a legkisebb merülősebesség helyét

adja meg.

Ebből a diagramból is megállapítható hogy:

a legkisebb merülősebesség
valamivel nagyobb állásszög mellett érhető el, mint
a legjobb siklószám.

Ilyen számításokkal igazolható az az összefüggés is, hogy

a legkisebb merülősebességet annál nagyobb állásszögnél érjük el, minél nagyobb a modell összes ellenállása.

 

Összefüggések

Az oldalviszony és az indukált ellenállás.

A harmadik rész az indukált ellenállással fejeződött be. Ebben a részben volt magyarázat a jelenségre, és két szárnyméret esetén számítottuk ki az indukált ellenállás nagyságát. A szárny oldalviszonya és az indukált ellenállás nagysága közötti összefüggés diagramban is megadható.

A Cy a felhajtóerő-tényező
a Cxi az indukált ellenállás tényezője

ch2001322b.gif (12933 bytes)

Az oldalviszony a szárnyszelvény polárgörbéjét is jelentősen befolyásolja. A 4. részben említett polárgörbék mindig végtelen oldalviszonyú szárnyakra vonatkoznak - de bármilyen polárgörbéhez meg kell adni a hozzá tartozó Reynolds számot is ! (Például a 4. részben közölt N 60 szelvénynél l = 5, Re = 84000)

Az alábbi ábra egy E-385 szelvény görbéit adja meg különböző oldalviszony, de állandó Re =100 000 mellett.

ch2001323a.gif (13293 bytes)

A görbe-sorozatból kétféle ellenállás olvasható le: (vízszintes vonalak)

A folyamatos vonal a profil (alaki) ellenállást,
a szaggatott vonal az indukált ellenállást mutatja

Jól látható hogy l = 1 nél az indukált ellenállást jelző szaggatott vonal hossza kb. 16-szorosa a profil-ellenállást jelentő folyamatos vonal hosszának, míg l = 20-nál ez az arány már csak kb. 1,2 -szeres.
Jól látható az is, hogy
l = Ą -nél már csak profil-ellenállás van, indukált ellenállás nincs ! (Ez a görbe az E-385 szárnyszelvény elméleti polárgörbéje!)

Az oldalviszony növelésének korábban szilárdsági okok szabtak határt. Az utóbbi évtizedekben megjelenő műanyagok tették lehetővé a nagy oldalviszonyú szárnyak készítését. Ma már az oldalviszonyt szinte kizárólag az aerodinamikai követelmények szerint lehet megtervezni. Ha az oldalviszony növelésének nincs műszaki akadálya, akkor az oldalviszony úgy növelhető hogy a Reynolds szám még kedvező értéken maradjon.

Az oldalviszony növelésével az indukált ellenállás csökken, de a profil (alaki) ellenállás nő. E kettő között kell megtalálni a helyes középutat (l opt.) Optimális oldalviszony esetén a szárnyszelvény hosszának csökkenése miatt keletkező profil-ellenállás növekedés éppen kiegyenlíti az indukált ellenállás csökkenését. Az oldalviszony további növelése már értelmetlen lenne, mert a kétféle ellenállás összege ekkor újból növekedni kezd.

ch2001323b.gif (10921 bytes)

A szárny alaprajza és az indukált ellenállás

Az ábrán látható szárny-alaprajzok nagy modellekre vagy vitorlázó gépekre jellemzőek, de az alakjuk változásából eredő különbség kisebb modellekre is érvényes.

A jelölés ugyanaz, mint az előző ábrán:

A Cy a felhajtóerő-tényező
a Cxi az indukált ellenállás tényezője

A két ábra között a hvég/htő a szárny végén lévő szelvény hossza aránylik a szárnytőben lévő szelvény hosszához, - téglalap szárny esetén a kettő megegyezik, tehát a hányados értéke = 1.

ch2001323c.gif (18960 bytes)

A repülőmodelleknél használatos szárny-alaprajzok (felülnézetek)

ch2001323d.gif (12366 bytes)

Az indukált ellenállás szempontjából a legkedvezőbb lenne egy ellipszis alaprajzú szárny. Ennek elkészítése több gondot okoz mint a várható előnyök, ezért nem terjedt el. Az ellipszis adta előnyöket - elsősorban kezdetben - sokan alkalmazták téglalap szárny-ellipszis lekerekítés összeállításban.

Ennek előnye nem csak az indukált ellenállás csökkentésében jelentkezett, hanem az ellipszis csökkenő részén alkalmazott szárnyszelvények is változtak.

A szárnyvég kiképzése és az indukált ellenállás

A szárnyvég kiképzése áll:

a szárny végének elcsavarásából és
a szárnyvég lezárásából (befejezéséből)

Az elcsavarás - negatív irányba - azt jelenti hogy a szárny a végeinél kisebb állásszöggel repül, mint a “középső” részén. A kisebb állásszög következtében kisebb a felhajtóerő, de kisebb az ellenállás is, a kettő együtt okozza az indukált ellenállás viszonylagos csökkenését.

Az elcsavarás lehet mechanikus - amikor a bevonat kifeszítésekor adunk kisebb állásszöget a szárny vége felé. (A kilépőlécet felfelé csavarjuk)

ch2001324a.gif (6568 bytes)

Jobb megoldás - de kétségtelenül sokkal több munkát kíván a tervezőtől - ha a szárny vége vastagabb - a szimmetrikushoz közelítő - szelvényből áll, és az átmenet fokozatos. ez a szelvények egyenkénti tervezését kívánja meg. Ekkor az elcsavarás aerodinamikai.

Egymásra rajzolva az eredeti és a lekerekítés végén lévő utolsó szárnyszelvényt jól látható hogy az utolsó szelvény vastagabb (a hosszához viszonyítva) és a szimmetrikus szelvényekhez közelít.

ch2001324b.gif (7724 bytes)

Távlati képen ez így jelentkezik: (a szárnyszelvény hossza a rajzon nem csökken)

ch2001324c.gif (9528 bytes)

Az elcsavarás - szándékunkon kívül is - létrejön a szárny végeinek “feltörésével” Ennek a “feltörésnek” elsősorban a modell stabil repülése érdekében van szükség,

A modell “bedőlése” esetén a fél-szárnyak vízszintes vetülete megváltozik. A bedőlés irányába eső fél-szárny vízszintes vetülete nagyobb lesz mint a másiké. A vízszintes szárny felhajtóereje nagyobb lesz mint a - törés következtében - kisebb vízszintes vetületű felének, ezért a nagyobb F1 felhajtóerő segíti a modellt a normális repülései helyzetbe visszatérni.

Vízszintes repülés: F1 = F2

ch2001324d.gif (7167 bytes)

de a törésben lévő szárnyszelvények - anélkül hogy ezt szándékosan tennénk - kisebb állásszöggel repülnek, mint a vízszintesen repülő középrész szelvényei.

ch2001324e.gif (3269 bytes)

ch2001324f.gif (3926 bytes)

Bebizonyítható hogy a fül állásszögének tangense

ahol

a = a fül állásszöge
b = a szárnyközép állásszöge és
j = a fül feltörése fokban

Ha a szárnytörés teljesen egyenes, akkor j = 0 ° és nyilván a = b , (az állásszög végig egyforma.)
Ez kiderül a képletből is, mert
j = 0 ° helyettesítéssel

tehát b = a
Ha
a = 0° akkor bármilyen feltörés esetén b is 0° -al egyenlő:

minden más esetben b > a

Ezt meggondolással is helyesnek találhatjuk: ha j = 90° (határeset, ha a fül teljesen függőlegesen áll) akkor b = 0° az a bármilyen értékénél l! Ha viszont j = 0° (azaz nincs törés) akkor b = a .
Ha a fül törése 0° és 90° közé esik, akkor a szelvények állásszöge -
b - is a 0° és a értékek között lesz, tehát b mindig kisebb, mint az a .
Ez azt jelenti hogy a feltört fül nem csak az oldalirányú egyensúly biztosítása érdekében szükséges, hanem egyidejűleg elcsavarásnak is megfelel. A geometriai és az aerodinamikai elcsavarás mellett ez a szárny elcsavarásának harmadik módja

A megfelelő mértékben elcsavart szárnynál az ellenállás is mérhetően javul. A szárny felülnézetének kiválasztásakor bemutatott szárnyak ellenállás-felhajtóerő görbéi -3° elcsavarás esetén így változtak: (az elcsavarás nélkül mért értékek a 33. oldalon)

ch2001325a.gif (26809 bytes)

Az elcsavarásokon kívül a szárnyat valamilyen megfelelő módon kell “befejezni”. Erre láthatunk néhány példát a következő ábrákon:

ch2001325b.gif (23570 bytes)

a) a lekerekítések egyik módja,
b) egy záró borda legömbölyítése,
c) az utolsó borda síklappá alakul,
d) a szárnyszelvény vége merőlegesen elcsiszolva,
e) Örvényorsó az utolsó borda végén

Az utóbbi időben a szárny végén különböző alakú zárólapokkal igyekeznek az indukált ellenállást csökkenteni. Ezek a megoldások:

a szárnyvéget (körív mentén) felfelé “kanyarítják”
a szárnyvéget (körív mentén) lefelé “kanyarítják”
A szárnyvégen felfelé és/vagy lefelé nyúló lapokat helyeznek el.

A profil-ellenállás és a Reynolds szám

Ha ugyanazt a szárnyat különböző sebességgel fújják meg a szélcsatornában, különböző Reynolds számhoz tartozó értékeket tudnak mérni. A mérések során arra a következtetésekre jutottak hogy magasabb Reynolds számok esetén a szárnyak ellenállása csökken - a görbék közel párhuzamosak, csak balra - a kisebb ellenállást jelentő értékek felé - eltolódtak

ch2001325c.gif (23145 bytes)

Az előző összefüggések alapján számítsuk ki, hogy egy ellipszis alaprajzú szárny mennyivel jobb egy téglalap alaprajzú szárnynál.

Példa:

A modell adatai:

fesztáv: 2,6 m.
oldalviszony: 1:11
felületi terhelés: 17 N/m2

Siklóméréssel megállapítottuk hogy a modell 6,5 m/s sebességgel repül.
1 : 11-es oldalviszony mellett a szárnyszelvény átlagos hossza 2,6:11=0,236 m. = 236 mm.
A felhajtóerő-tényező nagysága a súlyerő és a felhajtóerő egyenlősége alapján számolható, a repülési sebesség ismeretében:

,

amelyből a cf - felhajtóerő-tényezőt kifejezve:

ahol:
r = a levegő sűrűsége 1,25 kg/m3,
v = siklósebesség: m/s,
G = súlyerő: N
A = szárnyfelület: m2,
G = a modell tömege: kg, így:

cf =

mértékegységre ellenőrizve:

A mértékegységeket egyszerűsítve mértékegység nélküli szám marad,

tehát cf » 0,64

Előző cikkTartalomjegyzékCavalloni Honlap

1165 Budapest Veres Péter u. 157.   Tel/fax: +36 1 211-4071
1625 Budapest, Pf. 16   info@cavalloni.hu

Következő cikk