Cavalloni Ferenc Modellező Sportegyesület

Cavalloni Híradó 2002. április

Előző cikk TartalomjegyzékTartalomjegyzék

Következő cikk

Krakóczki Ferenc:

A 2001. évi F1K (CO2) Európa-bajnokság eredményei.

Ha egy versenysorozat befejeződik és kiértékelik, ezt legtöbbször az előző évi eredményekkel hasonlítják össze. Az alábbi összehasonlí-tás azonban nem ad teljes képet az F1K Európa-bajnokság mostani helyzetéről.

Ugyanis a 2001. évben jelentős változás történt a versenyszabály-zatban, a technikailag túlhaladott FAI-F1K szerinti, kézben való motor-előjáratásos rendszer helyett a Magyar Modellező Szövetség előírta hogy a döntő repítéseknél az eddigi 3 cm3-es tartály helyett csak 1 cm3- est szabad használni, mert a repüléshez szükséges CO2 energiát a kisebb tartállyal pontosabban és egységesebben lehet csökkenteni, mint a motornak a repítés előtti, bizonytalan lejáratásával.

E rendszer irreális túlfejlődésére jellemző esetek is előfordultak, amikor 6-8 perces előjáratást csak 1 perc körüli repülés követte, azaz a verseny valójában már a talajon eldőlt, ami után egy rövid repülés már feleslegesnek tűnt. Ezen idejétmúlt szabályzathoz azonban jól hozzászokott egy kisebb, de technikailag fejlett osztrák modellező csoport, akik a számukra előnyt jelentő rendszerhez ragaszkodtak és e törekvésüket zavarta a megreformált magyar versenyszabályzat. Sértődöttségükben ezért bojkottálták rendezvé-nyeinket, sőt a saját szabályzatukkal rendezett Balaton-kupa verse-nyük eredményeit is visszavonták az Európa-bajnokság értékelésé-ből.

Ezen "Euro-Trophy"-ban szereplő versenyek szabályzatát a rende-zőségek egyébként szabadon választhatták meg. Ahol még megtar-tották az FAI-F1K előírást, csökkent a kategória iránti érdeklődés, valamint a benevezett versenyek száma és az indulók száma is. Ezt mutatja hogy amíg 2000-ben 8 országból 10 versenyen összesen 83 modellező vett részt, addig az utóbbi évben 6 rendezvényen már csak 68 személy indult, 5 országot képviselve.

E létszámcsökkenést a külföldi versenyzők okozták, ezt mutatja az a tény hogy mi, magyarok, mindkét évben változatlanul 33-33 fővel szerepeltünk, itt csak a felnőtt, - és ifjúsági versenyzők aránya válto-zott kissé. 2000-ben 15 felnőtt mellett 18 ifjúsági indult, 2001-ben pedig ezek a számok 17 felnőttre és 16 ifjúságira változtak. Ebből kirajzolódni látszik hogy a létszámcsökkenés csak az FAI-F1K szerint rendezett versenyeken történt. A magyar modellezők hamar elfogadták az új szabályzatot. Helyes volt tehát az MMSZ által beve-zetett reform, ellenkező esetben a CO2 modellezés iránti érdeklődés nálunk is csökkent volna.

Az első lista a junior ("J" betűvel jelzett) versenyzők eredményei, a másodikban a senior és junior eredmények együtt szerepelnek.

Junior kiértékelés egyetlen szépséghibája az hogy az itt szereplő, összesen 19 versenyző között csak két francia és egy lengyel név található, tehát túlnyomó többséget a magyar fiatalok alkotják. Az viszont számunkra örvendetes hogy e kategória életben tartásához elsősorban a magyar junior modellezők járulnak hozzá.

Mindebből világos hogy az osztrák CO2-es csoport értelmetlen és a fejlődéssel szemben magatartása e kategória nemzetközi helyzeté-nek okozott jelentős kárt. Csak remélni lehet hogy a fenti tények nyugati szomszédainkat talán jobb belátásra bírják és a mostani, 2002-es évben a nemzetközi szabályzat terén keletkezett vita lassan lecsillapodik, mert már egyértelműnek tűnik hogy csak a megfelelő versenyszabályzat egységes elfogadása biztosítja ezen kedves és fejlődésre képes szabadonrepülő kategória jövőjét. Részletes eredmények: F1K junior Európa-bajnokság eredményei:

F1K junior Európa-bajnokság eredményei

ch20022_26.gif (58210 bytes)

F1K Európa-bajnokság - 2001 - végeredménye

ch20022_27.gif (118308 bytes)

ch20022_28.gif (58828 bytes)

Előző cikkTartalomjegyzékCavalloni Honlap

1165 Budapest Veres Péter u. 157.   Tel/fax: +36 1 211-4071
1625 Budapest, Pf. 16   info@cavalloni.hu

Következő cikk